آموزش اسنوکر

آموزش قوانین اسنوکر به صورت کامل

سلام به علاقه مندان به اسنوکر

قوانین اسنوکر در این صفحه قرار می گیرد و سعی می کنیم این صفحه روز به روز کامل تر شود.

اگر شما هم به اسنوکر علاقه دارید بهتر است قوانین بازی را به خوبی بدانید.

در ابتدا از شما می خواهم این ویدیو را به صورت کامل مشاهده کنید. پس از آن قوانین و موارد خاص پایین ویدیو را مطالعه نمایید.

ار سوالی داشتید می توانید در پایین همین صفحه در بخش نظرات بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

 

ویدیوی آموزش قوانین اسنوکر

 

 

 

قوانین کلی بازی اسنوکر
این بازی از ۱۵ توپ قرمز، ۶ توپ رنگی، یک توپ سفید و میزی با ۶ سبد (که ۴ سبد در گوشه‌ها و ۲ سبد در وسط میز هست) تشکیل‌شده است.

این بازی به این صورت انجام می‌شود که پس از قرار دادن توپ‌ها در محل خودشان شما با قرار دادن توپ سفید در محل D به توپ‌های قرمز ضربه می‌زنید، اگر کسی توپ قرمزی را داخل سبد بیندازد باید یک توپ رنگی را انتخاب کند و به آن ضربه بزند، در صورت به سبد افتادن توپ رنگی، توپ رنگی از داخل سبد بیرون آورده می‌شود و در محل خود قرار می‌گیرد، دوباره توپ قرمز زده می‌شود و سپس توپ رنگی، این کار تا تمام شدن توپ‌های قرمز به‌این‌ترتیب انجام می‌شود.

 

قوانین اسنوکر- امتیازات اسنوکر
قوانین اسنوکر- امتیازات اسنوکر

پس‌ازآن توپ‌های رنگی را به ترتیب امتیاز به داخل سبد باید بیندازید، در پایان کسی که امتیاز بیشتری گرفته باشد، برنده‌ی بازی خواهد بود.
(قرمز یک امتیاز، زرد ۲ امتیاز، سبز ۳ امتیاز، قهوه‌ای ۴ امتیاز، آبی ۵ امتیاز، صورتی ۶ امتیاز و مشکی ۷ امتیازدارند.)

در صورت تساوی نیز، توپ مشکی را از سبد بیرون آورده و در محل خود قرار می‌دهند، توپ سفید را به نیم‌دایره می‌برند و با پرتاب سکه مشخص می‌شود چه کسی اول باید توپ مشکی را بزند، کسی که توپ مشکی را به سبد بیندازد برنده بازی خواهد بود.

انواع خطاها در اسنوکر 
درصورتی‌که شما قصد زدن ضربه به توپ‌های قرمز، زرد، سبز، قهوه‌ای را داشته باشید و موارد زیر اتفاق بیفتد ۴ امتیاز خطا انجام داده‌اید.
توپ سفید به هیچ توپی برخورد نکند، توپ سفید داخل سبد بیفتد، توپ سفید به توپ‌های با امتیاز ۱ تا ۴ برخورد کند. توپی غیر از توپ هدف با امتیاز ۱ تا ۴ داخل سبد شود، توپ هدف
یا توپ سفید از میز بیرون بپرد. رست، پیراهن، دست و یا چوب به توپ‌هایی با امتیاز ۱ تا ۴ برخورد کند.
– اگر شما قصد زدن ضربه به توپ آبی را داشته باشید و موارد زیر اتفاق بیفتد، شما ۵ امتیاز خطا کرده‌اید:
توپ سفید به هیچ توپی برخورد نکند، توپ سفید به توپ‌های کمتر از ۵ امتیاز برخورد کند، توپ سفید به داخل سبد بیفتد، توپی با امتیاز کمتر از ۵ به داخل سبد بیفتد، توپ سفید یا توپ آبی یا توپ کمتر از ۵ امتیاز بیرون میز بپرد. رست، پیراهن، دست و یا چوب به توپ‌هایی با امتیاز کمتر از ۵ برخورد کند.
– اگر شما قصد زدن ضربه به توپ صورتی را داشته باشید و موارد زیر اتفاق بیفتد شما ۶ امتیاز خطا کرده‌اید:
توپ سفید به هیچ توپی برخورد نکند، توپ سفید به توپ‌های کمتر از ۶ امتیاز برخورد کند، توپ سفید به داخل سبد بیفتد، توپی با امتیاز کمتر از ۶ به داخل سبد بیفتد، توپ سفید یا توپ صورتی یا توپ کمتر از ۶ امتیاز بیرون میز بپرد. رست، پیراهن، دست و یا چوب به توپ‌هایی با امتیاز کمتر از ۶ برخورد کند.
۔ اگر شما قصد زدن ضربه به توپ مشکی را داشته باشید و موارد زیر اتفاق بیفتد شما ۷ امتیاز خطا کرده‌اید:
توپ سفید به هیچ توپی برخورد نکند، توپ سفید به توپ‌های کمتر از ۷ امتیاز برخورد کند، توپ سفید به داخل سبد بیفتد، توپی با امتیاز کمتر از ۷ به داخل سبد بیفتد، توپ سفید یا توپ مشکی یا توپ کمتر از ۷ امتیاز بیرون میز بپرد. رست، پیراهن، دست و یا چوب به توپ‌هایی با امتیاز کمتر از ۷ برخورد کند.
– ماسک کردن با توپ فنی آزاد خطاست و ۷ امتیاز منفی دارد و طبق قانون خطا حریف می‌تواند تصمیم‌گیری کند.
– درصورتی‌که توپ سفید به‌صورت مستقیم (ضربات افکت زیر) به ارتفاع یک توپ از روی میز بلند شود خطا محسوب می‌شود و امتیاز منفی توپ هدف را خواهید گرفت.

تاچینگ بال (توپ چسبیده)
– زدن ضربه به توپ هدفی که به توپ سفید چسبیده است خطا می‌باشد و امتیاز منفی آن برابر امتیاز منفی توپ هدف خواهد بود، توجه کنید هر توپی که توپ سفید به آن چسبیده باشد (چه توپ قرمز و چه توپ رنگی) شما نمی‌توانید به آن ضربه بزنید، اگر توپ چسبیده حرکت کند خطا محسوب می‌گردد.

قوانین اسنوکر- توپ چسبیده- touching ball snooker
قوانین اسنوکر- توپ چسبیده- touching ball snooker

 

باخت روی توپ مشکی
. هنگامی‌که برنده‌ی بازی را زدن توپ مشکی مشخص می‌کند، کسی که خطا کند بازی را باخته است.

توپ مشکی اسنوکر
توپ مشکی اسنوکر

قانون امتیاز بیشتر در خطا
– زمانی که توپ سفید خطا کند و هم‌زمان به دو توپ غیر نوبت برخورد کند امتیاز منفی آن با توپی که امتیاز بیشتری دارد محاسبه می‌شود، البته اگر توپ نوبت امتیازش از توپی که توپ سفید به آن برخورد کرده بیشتر باشد امتیاز منفی توپ نوبت در اولویت است.

 

. هنگامی‌که شما به توپ سفید ضربه می‌زنید اگر در لحظه‌ی برخورد توپ سفید با توپ هدف چوب خود را از توپ سفید فاصله نداده باشید و چوب شما در زمان برخورد به توپ هدف همراه توپ سفید به سمت جلو حرکت کند خطا محسوب می‌شود چون با چوب خود به توپ هدف نیز نیرو وارد کرده‌اید.

 

قانون یک پا روی زمین
. در هنگام زدن ضربه حداقل یک‌پا باید روی زمین باشد در غیر این صورت ضربه خطا است و امتیاز منفی آن بستگی به توپ هدف دارد.

قانون یک پا روی زمین در اسنوکر
قانون یک پا روی زمین در اسنوکر

 

توقف کامل توپ ها
– زمانی که توپ‌ها توقف کامل نکرده باشند و شما به‌طرف توپ هدف ضربه بزنید خطا محسوب می‌شود و ۷ امتیاز منفی دارد.

[private_content]

 

قوانین خاص اسنوکر
قوانین خاص زمانی که حریف شما خطا کرده باشد شما می‌توانید به‌صورت زیر عمل کنید:
الف) از داور بخواهید که توپ‌ها را به موقعیت قبلی خودشان برگرداند و حریف شما دوباره از همان موقعیت ضربه بزند. (درصورتی‌که اختلاف امتیاز کمتر از توپ‌های روی میز باشد.)
ب) از داور بخواهید که از حریف درخواست کند از همین موقعیت جدید ضربه را بزند. ج) خودتان ضربه بزنید.
د) درزمانی که حریف خطا کند و شما در موقعیت ماسک یا فنی باشید می‌توانید توپی دیگر به‌جای توپ نوبت انتخاب کنید و ضربه بزنید، امتیاز این توپ آزاد برابر توپ نوبت است.
– اگر در هنگام زدن ضربه به توپ آزاد، توپ آزاد داخل سبد نشود ولی توپ نوبت داخل سبد شود، شما امتیاز توپ نوبت را خواهید گرفت و خطا نیست و باید بازی را ادامه بدهید.
– اگر در هنگام ضربه زدن به توپ آزاد، توپ آزاد و توپ نوبت هر دو داخل سبد شوند، شما امتیاز توپ نوبت را دریافت می‌کنید و توپ آزاد به‌جای خودش بازمی‌گردد.
– زمانی که شما توپی را به‌عنوان توپ آزاد اعلام می‌کنید و ضربه می‌زنید، اگر توپ سفید به توپ آزاد برخورد نکند و به توپ نوبت برخورد کند، در این حالت شما خطا مرتکب شده‌اید و امتیاز منفی خواهید گرفت.
– امتیاز منفی ضربه‌ی فنی آزادی که منجر به خطا می‌شود، برابر امتیاز منفی توپ نوبت است.

تاچ (Touch):

زمانی که توپ سفید به توپ نوبت چسبیده باشد، شما اجازه ندارید که به آن مستقیم ضربه بزنید، ولی می‌توانید یا توسط باند به آن ضربه بزنید و یا اگر توپ قرمز به توپ سفید چسبیده بود به توپ قرمز دیگری ضربه بزنید و یا به توپ سفید در جهتی ضربه بزنید که توپ چسبیده به توپ سفید حرکت نکند، در این حالت فقط جدا کردن توپ سفید از توپ نوبت چسبیده به آن کافی است، و برخورد توپ سفید به توپ‌های دیگر اهمیتی ندارد.

– هنگامی‌که توپی زده شود و آن در داخل دهانه‌ی سبد توقف کند، به صورتی که احتمال می‌رود هرلحظه داخل سبد بیفتد، اگر زیر ۵ ثانیه داخل سبد بیفتد، امتیاز آن محسوب می‌گردد، ولی اگر بعدازاین زمان داخل سبد بیفتد، توپ دوباره به موقعیت قبل خود بر خواهد گشت.
– اگر توپی در دهانه‌ی سبد ایستاده بود و شما به‌طرف آن ضربه زدید و توپ هدف خودبه‌خود قبل از رسیدن توپ سفید به آن داخل سبد بیفتد خطا نیست، توپ هدف و توپ سفید به موقعیت قبلی خود برمی‌گردند و ضربه تکرار می‌شود.

– درصورتی‌که حریف خطا کند و توپ سفید ماسک باند شود، شما نمی‌توانید توپی را به‌جای توپ نوبت انتخاب کنید و به آن ضربه بزنید. در این حالت توپ آزاد در اختیار نخواهید داشت.)
– زمانی که فقط توپ صورتی و توپ مشکی روی میز است و حریف خطا می‌کند و شما در موقعیت ماسک یا فنی قرار می‌گیرید، می‌توانید توپ مشکی را به‌جای توپ صورتی بزنید و با آن توپ صورتی را ماسک کنید. به‌طور استثنا در این حالت خطای محسوب نمی‌شود.

– هنگامی‌که فقط توپ مشکی روی میز باشد و شما ۷ امتیاز از حریف بیشتر باشید و خطا کنید بازی را نباخته‌اید، توپ سفید به محوطه D می‌رود و توپ مشکی سر جای خودش قرار می‌گیرد، و با پرتاب سکه مشخص می‌نمایند که چه کسی ابتدا ضربه باید بزند. و با زدن توپ مشکی برنده مشخص می‌شود. ولی اگر اختلاف امتیاز کمتر از ۷ بود و کسی خطا کرد، بازی را باخته است.
– توپی را که به آن ضربه می‌زنید و از داخل سبد به داخل میز برمی‌گردد امتیازش حساب نخواهد شد.

– اگر توپ زده‌شده بعد از رفتن به داخل سبد بیرون بپرد و روی باند بایستد (داخل میز نشود) خطا است و اگر از روی باند حرکت کند و داخل سبد دیگری بیفتد امتیازش محاسبه می‌شود.
– اگر دو توپ رنگی وارد سبد شوند و جای هر دو توسط توپ‌های دیگر اشغال‌شده باشد ولی یک جای خالی موجود باشد، جای خالی به توپی که امتیاز بالاتر دارد تعلق می‌گیرد و توپ دیگر نزدیک‌ترین محل در جای خود از طرف بالای میز قرار می‌گیرد.

– زمانی که توپ سفید به توپ هدف برخورد کند ولی بعد از برخورد، توپ سفید داخل سبد بیفتد، بازیکن مقابل نمی‌تواند درخواست کند که توپ‌ها به موقعیت قبلی برگردانده شوند.

 

[/private_content] [alert type=”info”]برای عضویت در سایت و یا ورود به سایت اینجا کلیک کنید.[/alert]
برچسب ها

آکادمی اسنوکر 147

هدف ما در آکادمی آموزش اسنوکر 147 این است که اسنوکر را بهتر و اصولی بازی کنید. سعی می کنیم هر آنچه را برای بهتر بازی کردن اسنوکر نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم.

‫۵ نظرها

    1. سلام کاوه گرامی
      همانطور که در انتهای مقاله نوشته شده است باید در سایت عضو شوید. این عضویت رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه‌ای نیست.
      فقط کافیست یک دقیقه وقت بگذارید و اطلاعات خود را تکمیل کنید

  1. سلام خسته نباشید وقتی حریف خطا میکنه تو حالت ماسک تا چنبار میشه درخواست کرد که دوباره خودش ضربه بزنه؟

  2. ویدئو آموزشی اسنوکر فوق العاده آموزنده و عالی بود . بینهایت تشکر بابت زحماتتون در ساخت این ویدئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن